Stand up paddle surfing, czyli pływanie na desce SUP, staje się w ostatnich latach coraz popularniejszym sposobem na aktywny wypoczynek. Ogromna liczba desek SUP na rynku sprawia jednak, że wybranie modelu dopasowanego do Twoich oczekiwań może być trudnym zadaniem — szczególnie kiedy jest to dla Ciebie nowa dyscyplina. Wybierasz rodzaj, wymiary, a opcji dalej jest aż za dużo. W dodatku już pobieżne przejrzenie dostępnych opcji pozwala zauważyć, że nawet dwie deski, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, mogą mieć bardzo różne ceny. Z czego to wynika?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pierwszej lub kolejnej deski SUP, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami i wskażemy kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.
Spis treści
Jaka jest różnica między deską SUP za 1000 zł a tą za 4000 zł?
Różnica cenowa wynika często z technologii, w jakiej ją wykonano, ale też rozmiaru i przeznaczenia deski. Allroundy jako deski dla początkujących i mniej wymagających, często mniejsze, będą z reguły tańszą opcją. Z kolei duże deski SUP będą droższe już przez sam fakt, że do ich produkcji konieczne jest użycie większej ilości materiału. Do tego dochodzą oczywiście również kwestie takie jak marka, trwałość oraz jakość wykonania. Zamiast więc sięgać po pierwszy z brzegu model lub pozwolić, by decydująca była cena deski, przeglądając dostępne opcje, warto skupić się na ich charakterystyce i specyfikacji technicznej. Przydatna będzie też wizyta w sklepie ze sprzętem sportowym, gdzie możesz liczyć na profesjonalne doradztwo.
Co wpływa na to, ile kosztuje deska SUP?
Rodzaj deski SUP
Deski SUP możemy podzielić na podstawie ich konstrukcji, przeznaczenia i wielkości. W przypadku różnic w budowie desek wyróżniamy:
- twarde deski SUP: Deski tego typu wykonane są ze sztywnego materiału (styropianowy rdzeń i wierzchnie warstwy laminatu, np. włókna szklanego), charakteryzuje je duża stabilność, przez co dobrze radzą sobie w trudniejszych warunkach (falująca woda, wiatr). Ich konstrukcja świetnie sprawdza się na wodzie, ze względu na duży rozmiar może jednak być problemem jeśli chodzi o transport czy przechowywanie.
- pompowane deski SUP: Nadmuchiwany stand up paddle sztywność wymaganą do pływania osiąga dzięki wypełnieniu powietrzem pod dużym ciśnieniem. Są bardzo lekkie i poręczne, a ich największą zaletą jest możliwość wypompowania powietrza i zwinięcia deski, dzięki czemu jej transport nie sprawia problemu. W przypadku bardziej wymagających warunków na wodzie mogą radzić sobie jednak trochę gorzej niż modele twarde, jest to jednak świetne rozwiązanie do rekreacyjnego pływania.
Jeśli zaś chodzi o podział na kategorie uwzględniające przeznaczenie, do wyboru mamy więcej opcji, m.in.:
- Allround: To najbardziej uniwersalny model desek SUP, który świetnie sprawdzi się dla osób początkujących i tych, które pływanie na SUPie traktują hobbystycznie i nie mają sprecyzowanych wymagań co do swojego sprzętu. Taką deskę możemy zabrać ze sobą na każdy rodzaj zbiornika wodnego.
- Touring: Rodzaj deski przeznaczony do pływania turystycznego. Jest dłuższa i szersza niż deska allround, przez co cechuje się dużą stabilnością i łatwym sterowaniem, w którym dodatkowo pomaga spiczasty przód.
- WindSUP: To deska o tyle wyjątkowa, że łączy w sobie cechy typowe dla deski SUP z możliwością wykorzystania jej jako deski do windsurfingu po zamontowaniu żagla. To zdecydowanie rozwiązanie dla osób, które chcą uprawiać obie te dyscypliny, ale nie chcą inwestować w osobny sprzęt do każdej z nich.
Ostatnim podziałem, jakim zajmiemy się w tym artykule, jest rozmiar deski SUP. Wybierając deskę z jednej z omówionych wyżej kategorii, spotkamy się z modelami w różnych wymiarach — jej wielkość należy wybrać, uwzględniając m.in. wagę i wzrost użytkownika, poziom umiejętności czy rodzaj zbiornika, na którym będziesz z niej korzystał. Jeżeli nie masz pewności, który wariant sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w sklepie ze sprzętem do stand up paddle i dobranie rozmiaru z pomocą eksperta. W kontekście wielkości deski warto wymienić też ciekawe opcje, których rozmiar wynika z przeznaczenia — są to:
- deski SUP dla dzieci, czyli modele w mniejszym rozmiarze, przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach,
- deski SUP team, czyli większe deski przeznaczone dla więcej niż jednego użytkownika, idealne do wspólnego wypoczynku na wodzie.
Technologia wykonania desek SUP
Ale skąd się bierze różnica cenowa między np. dwoma touringami 12’6? Zacznijmy od technologii wykonania; deska może być klejona lub zgrzewana, dodatkiem może być zastąpienie splatanych włókien krzyżowymi, czyli machine woven. Deska SUP może być jedno-, dwu- lub nawet trójwarstwowa. By zwiększyć sztywność i bezpieczeństwo w Zray’u Fury F1, F2 czy F4 mamy dwie komory. Niektóre paddleboardy pompować możemy do 20, a nawet 26psi zamiast standardowych 15psi, co wpływa oczywiście zarówno na sztywność, jak i na koszty. Deska SUP Gladiator Origin 12’6T, mimo że jest najbardziej podstawowym touringiem od tego producenta, wciąż wygrywa właśnie sztywnością i technologią wykonania.
Oczywiście da się znaleźć prawie tak dobrze pływające deski w niższej cenie. Bardzo częstym rozwiązaniem jest SUP Hydro Force Fastblast – to tańsza, ale świetnie pływająca deska SUP typu touring. Do tego klienci dobierają lepsze niż seryjne wiosło, np. Carbonowego Gladiatora Pro.
Dodatki do desek SUP
Co jeszcze wpływa na cenę? Dodatki w zestawie z deską. Idealnym przykładem jest Deska SUP Gladiator 10’8 Elite, gdzie dostajemy karbonowe wiosło i dużą, świetnej jakości torbę. Pompka również wyróżnia się rozmiarem i jakością na tle konkurencyjnych producentów. Niektórzy dorzucają siedzisko kajakowe i pióro do konwersji wiosła z SUPowego na kajakowe; potrafi to zaoszczędzić parę złotówek.
Wszystkie niezbędne dodatki można też oczywiście dokupić osobno — produkty takie jak siedziska od Zray czy wiosła kajakowe mamy w swojej ofercie.
Przeznaczenie desek SUP
Niektóre deski będą przeznaczone do wielu rodzajów pływania lub będą skupione na jednym konkretnym, ale w nim będą wręcz bezkonkurencyjne. SUP Zray Fury F2 to świetnie pływająca, dwukomorowa deska SUP typu touring, która pozwala też zamocować siedzisko kajakowe, a będąc windSUPem, ma też możliwość montażu pędnika windsurfingowego.
Z kolei dla zadeklarowanych windsurferów pływających w ślizgu jest jedna opcja: Windsurf STX S280 i Windsurf STX S250. Pompowane deski windsurfingowe, w których przypadku producent nie przewiduje korzystania z nich inaczej niż z żaglem. Za to jeśli szukamy deski SUP na rwące rzeki, tzw. white water, super opcją będzie Deska SUP Body Glove Raptor.
Cena deski SUP zależna jest od jej przeznaczenia przede wszystkim dlatego, że do zapewnienia jakości specjalistycznej deski konieczne jest często zastosowanie specjalistycznych technologii i rozwiązań. Dostępne są oczywiście też opcje dla mniej wymagających — to na przykład jednowarstwowy Wattsup Sar, czyli typowy allround dla początkującego. Decydując się na tę deskę SUP, możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy i zyskać niższą wagę.
Producent deski SUP
Na to ile zapłacimy za deskę SUP, wpływa również renoma producenta i jakość wykonania. Co ważne, wynika to nie tylko z samej jakości produktów danej marki, ale też podejścia do klienta i kwestii gwarancyjnych. Każdej firmie zdarzają się błędy, ale po to mamy gwarancję, żeby w razie wadliwego produktu móc go reklamować. Często marki premium w momencie wykrycia wady same wymieniają wadliwą serię desek, a sam proces zgłaszania i naprawy szkód przebiega w ich przypadku dużo sprawniej. Właśnie dlatego droższa deska może okazać się lepszym wyborem, nie powinniśmy więc automatycznie skupiać się jedynie na tańszych opcjach.
Czy zakup taniej deski SUP ma sens?
Popularność paddleboardingu sprawia, że już nawet w popularnych sieciach sklepów i dyskontach można trafić na deski SUP, ceny są w takich przypadkach znacznie niższe niż w sklepie sportowym. Czy warto jednak szukać oszczędności, sięgając po nie? Jeśli zależy Ci na sprzęcie, który zapewni komfort pływania i będzie Ci służył przez przynajmniej kilka sezonów, nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania na rynku. Lepiej wydać trochę więcej i zyskać deskę dobrej jakości, której wyporność, sterowanie i wymiary dobierzesz pod kątem swoich indywidualnych oczekiwań. Jakość SUPa jest kwestią o tyle istotną, że to w dużej mierze od niej zależy Twoje bezpieczeństwo na wodzie — nie jest to więc coś, na czym warto oszczędzać.
Nie oznacza to jednak, że nie będziesz w stanie znaleźć modelu, który będzie mniejszym obciążeniem dla Twojego budżetu. Istnieje wiele wartościowych opcji w bardzo przystępnych cenach, które świetnie sprawdzą się na start. W dodatku często możemy upolować sprzęt w atrakcyjnych cenach w czasie sezonowych wyprzedaży. Kluczem do skutecznego oszczędzania, kiedy kupujemy SUPa, jest skupienie się przede wszystkim na jakości — tańszą deskę SUP powinniśmy wybierać jedynie wtedy, gdy upewnimy się, że nie jest ona produktem kiepsko wykonanym lub niedopasowanym do naszych wymagań.
Przeczytaj także: