Deski SUP (ang. stand-up paddle) to zdobywający popularność sport wodny, który, jak sama nazwa wskazuje, polega na pływaniu na stojąco na desce napędzanej za pomocą wiosła (dosłowne tłumaczenie angielskiej nazwy to właśnie “wiosłowanie na stojąco”). Latem na najróżniejszych akwenach można spotkać coraz więcej amatorów wiosłujących na deskach, a w miejscowościach wypoczynkowych otwierają się coraz to nowe wypożyczalnie sprzętu służącego do pływania na deskach SUP.
Spis treści
Skąd się wzięły deski SUP?
Stand up paddleboarding wywodzi się z hawajów, gdzie w podobny sposób rdzenni mieszkańcy wypływali na ocean, by łowić ryby i przemieszczać się między wyspami. W tym celu budowali z drewna duże, płaskie i stabilne deski, na których mogli umieścić ładunek albo przewieźć innego człowieka.
Współczesne deski SUP są tworzone z tworzyw sztucznych, a większość dostępnych w sklepach modeli sportowo-rekreacyjnych to deski dmuchane. Po spuszczeniu z nich powietrza można je złożyć i zapakować do poręcznej torby.

Gdzie można na nich pływać?
Wszędzie! Może nie dosłownie, bo górski potok nie będzie najlepszym miejscem do zabawy na desce SUP, ale każde jezioro, morze, zalew czy staw kąpielowy – już tak. Wystarczy odpowiednio duża przestrzeń na wodzie. Deski SUP przystosowane są zarówno do wody stojącej, jak i falującej, więc bez obaw można je zabrać nad morze.
Każda deska ma określoną nośność, czyli ciężar, jaki może utrzymać. Większe deski nadają się do transportu kilku osób, można więc pływać z dziećmi lub z przyjaciółmi.
Co jest potrzebne do pływania?
Tylko deska i wiosło! To naprawdę jest proste: stajesz na desce i wiosłujesz. W ramach zabezpieczenia do deski zamontowana jest smycz (ang. leash), której drugą końcówkę jest opaska zakładana na nogę. Sprawia ona, że gdy wpadniemy do wody, deska nam nie ucieknie.
W kwestii stroju nie ma obowiązujących zasad: niektórzy wolą kostiumy, inni pianki kąpielowe. Na deskę często wchodzi się z wody, więc musi to być strój odpowiedni do kąpieli. Dodatkowo zalecana jest kamizelka asekuracyjna, która pomoże nam utrzymać się na wodzie, gdy już do niej wpadniemy.
Jak się pływa na desce SUP?
Na deskę można wchodzić z wody lub z pomostu, jednak, wbrew pozorom, ta druga opcja może być trudniejsza dla osób mniej doświadczonych. Przy pomocy wiosła można stabilizować deskę wchodząc na nią. Gdy już znajdziemy się na desce i przyzwyczaimy do poruszania się, choćby na kolanach, należy wstać i przejść po niej kilka razy w przód i w tył, żeby wyczuć, jak deska się zachowuje, gdy się na niej ruszamy.
Prawidłowe sposób wiosłowania to stanie w pozycji wyprostowanej z wiosłem chwyconym w dwie ręce – jedną od góry, drugą za trzonek. Ruch powinien wychodzić z bioder i rąk, nie z brzucha czy pleców: nie powinniśmy się schylać przy wiosłowaniu.

Co wchodzi w zestaw z deską?
Kiedy kupuje się deskę SUP, to nie kupuje się samej deski – do każdej z nich dołączonych jest kilka niezbędnych rzeczy. Weźmy flipy – to takie mini-miecze (nazwa dla znających nomenklaturę żeglarską lub windsurfingową), stabilizatory (dla ludzi niezaznajomionych z żargonem właściwym dla sportów wodnych) lub płetwy, które sprawiają, że deska nie zbacza z kursu nawet gdy wiosłujemy tylko z jednej strony. Każda deska SUP ma flipy i są one zawsze dołączone do zestawu. Podobnie smycz, czyli element mocujący deskę do nogi.
Na wyposażenie opcjonalne składają się wiosło, które można dokupić osobno, torba oraz pompka. Te dwie ostatnie służą do sprawnego transportu i rozkładania deski SUP – jak już wspomniano, większość desek SUP to modele pompowane, łatwe w transporcie i poręczne po złożeniu, jednakowoż wymagające nadmuchania przed użyciem.
Kto może pływać na desce SUP?
Każdy. Nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które powodowałyby, że nie powinno się pływać na desce SUP. Paddleboarding to mało wymagający fizycznie sport, niewysiłkowy i spokojny. Należy pamiętać o odpowiednim stroju, a także o użyciu wodoodpornego kremu z filtrem przed pływaniem, zwłaszcza w upalne letnie dni. Jeśli planujemy pływać dłużej, przyda się również czapka lub chustka na głowę.
Bezpieczeństwo na desce zapewniają dwie rzeczy: smycz oraz kamizelka asekuracyjna. Smycz sprawia, że kiedy wpadniemy do wody, deska nam nie ucieknie, co byłoby szczególnie niebezpieczne na morzu. Natomiast kamizelka asekuracyjna pomaga nam utrzymać się na powierzchni wody i dopłynąć do deski.
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego: